Haber

BM ülkeleri açık denizlerde biyoçeşitliliğin korunması konusunda anlaştı

Açık denizlerdeki biyoçeşitliliğin korunması için yıllarca süren müzakerelerin ardından Birleşmiş Milletler’de (BM) anlaşma sağlandı.

New York’ta iki haftadır düzenlenen Hükümetlerarası Konferans’ın 5. Oturumu’nun ardından BM binasında son iki günde yaklaşık 40 saat aralıksız sürdürülen müzakereler sonucunda anlaşmaya varıldı.

Yaklaşık 20 yıldır üzerinde çalışılan memorandum, biyoçeşitliliği ülkelerin ulusal deniz yetki alanlarının ötesinde korumayı amaçlıyor. Denizlerin yaklaşık üçte ikisini kaplayan bu alanda iklim değişikliği, avlanma ve gemi trafiği gibi konular biyolojik çeşitliliği olumsuz etkiliyor.

Anlaşma, bu bölgelerdeki balıkçılık faaliyetlerine kısıtlama getirirken, deniz mayınlarına, deniz ulaşım yollarına ve arama faaliyetlerine de kısıtlamalar getirecek.

İklim değişikliği ile mücadele kapsamında değerli bir adım olarak fiyatlanan anlaşmanın BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Tüm tarafları tebrik ediyorum. Bir çözüm için birlikte çalışmaya devam edeceğimiz günleri sabırsızlıkla bekliyorum.” şimdiki ve gelecek nesiller için daha güvenli, daha sağlıklı, dayanıklı ve üretken bir okyanus.” terimini kullandı.

Anlaşmanın BM’de resmen kabul edilmesi bekleniyor. Bunu takiben BM ülkeleri imzaya açılacak olan anlaşmaya taraf olup olmayacağına karar verecek.

haber-huyuk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu