Haber

Van Hollen’den F-16 tehdidi: Türkiye sadakatsiz bir müttefiktir

Amerikalı Demokrat Senatör Chris Van Hollen, Al Monitor tarafından Washington DC’de düzenlenen bir panelde konuştu.

Demokrat Parti Van Hollen, “İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay vermeden Türkiye’nin F-16 satışına onay vereceği bir senaryo yok. İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğini kabul etmezlerse Türkiye’ye F-16 satılmayacak”sözünü kullandı.

“Senatoda benim gibi düşünenler var”

Terör örgütlerine alenen destek veren, Vatanseverleri vermeyen ve S-400 alımı nedeniyle Ankara’ya ambargo uygulayan ABD’nin adımlarını görmezden gelerek, F-35 projesinden kovduğunu belirterek, şunları kaydetti: Türkiye’nin “sadakatsiz bir müttefik”Maryland Senatörü Van Hollen, Kongre’nin çoğunluğunun F-16 ile ilgili benzer bir görüşe sahip olduğunu söyledi:

“Senato’da bu yönde bir görüş birliği olduğunu düşünüyorum. Lider Joe Biden’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği onaylanmadan önce F-16’ların satışına izin vermesini pek olası görmüyorum. Böyle bir yetkisi var ama benim yok. Bu ortamda böyle bir şey yapacağını düşünüyorum.”

“TÜRKİYE’YE YÖNELİK YAPTIRIMLARI DÜŞÜNMELİYİZ”

Van Hollen, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) ortak hareket etmesi gerektiğini söyledi. “AB ortaklarımızla daha fazla koordinasyon içinde çalışmamız gerekiyor. Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasını engellemeye devam ederse, potansiyel olarak farklı türden yaptırımlar düşünmeliyiz” dedi.dedim.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜ SAVUNMAYA DİKKAT

ABD’li siyasetçi Van Hollen, Türkiye’nin omurgasını PKK/YPG/PYD’nin oluşturduğu ve ABD’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) yönelik olası bir operasyon olması durumunda da yaptırım uygulanması gerektiğini söyledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu